Kasım 18, 2018

O Ülkede Kadına Kesinlikle Laf Atmayınız

Bahis Siteleri
arjantin kadınları

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te, sokakta laf atarak ya da ıslık çalarak sarkıntılık yapmak suç kapsamına alındı. Cinsel taciz kapsamına alınan bu hareketleri yapanlara, 60 dolara kadar para cezası verilebilecek.

Arjantin‘de kadın örgütleri kadına yönelik ciinsellik ve şiddete büyük mücadele veriyor

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te, sokaklarda laf atarak ya da ıslık çalarak sarkıntılık yapmak suç kapsamına alınmıştır.

arjantin kadın suçu

Kent konseyinin onayladığı yeni kanunla, istenmeyen fiziksel temas, bir kişiyi takip etme, kamusal alanda mastürbasyon ve ‘uygunsuz teşhir’ gibi hareketler suç sayılacak.

Cinsel taciz kapsamına alınan bu hareketleri yapanlara toplamda 60 dolara kadar para cezası verilebilecek.

DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI OLARAK YORUM YAPMAK SUÇ KAPSAMINDA

Bir kimsenin vücudu hakkında doğrudan ya da dolaylı yorum yapmak da suç kapsamına girebilecek.Yeni kanun ayrıca kadınlara yönelik bu gibi davranışları değiştirebilmek amacıyla kamusal eğitim kampanyaları yapılmasını da öngörüyor.Arjantinli kadınların protestolarda sıklıkla kullandığı bir slogan.

Arjantin‘de kadınlar son dönemde toplumun kadınlara bakışını değiştirmek için yoğun mücadele sarf ediyor.

Ülkede Ekim ayında 16 yaşındaki bir kız çocuğunun tecavüz edilip öldürülmesi ardından, binlerce Arjantinli kadın “daha fazla erkek şiddeti istemiyoruz” diyerek sokağa çıkmıştı.

ARJANTİN’DE KADINA YÖNELİK ŞİDDET ORANI YÜKSEK

Arjantin‘de her 36 saatte bir kadın aile içi şiddet nedeniyle öldürülüyor.

Arjantin, birçok Latin Amerika ülkesi gibi son yıllarda kadına karşı şiddet uygulayan erkeklere daha fazla cezayı öngören anayasa yasal düzenlemelere gitirildi

Lakin Bu düzenlemeler  bu yeni yasaların uygulanmasında sorunlarla karşılaşıldığını söylüyor.

Kanunun çıkarılmasına önayak olan meclis üyesi Pablo Ferreyra  tacizin bazı formları toplumda kültürün bir parçası olarak kabul görüyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar