Kasım 18, 2018

Son Dakika!!! Türkiye Şokta

Bahis Siteleri

Reuters haber ajansı son dakika bilgisi olarak paylaştı..

Yunanistan’a kaçan 3 darbeci askerin Türkiye’ye iade talebi reddedildi. Karara ilk tepki Milli Savuma Bakanı Fikri Işık’tan geldi. Işık, “Terör terördür. Mahkemeler terör örgütleri arasında ayrım yapmamalı.” dedi.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan darbeci askerlerden 3’ü için karar çıktı. Karara göre Ankara’nın iade talebi reddedildi. 8 darbeci askerden 5’i için ise karar yarın verilecek.

Milli Savuma Bakanı Fikri Işık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Beklentimiz terör örgütü üyelerinin iade edilmesi. Mahkemeler terör örgütleri arasında ayrım yapmamalı.” dedi.

Bakan Işık, “Bizim müttefiklerimizden beklentimiz bu hain terör örgütünün, FETÖ’nün elemanlarının Türkiye’ye kesinlikle iadesidir. Bu bir terör örgütüdür, bir terör örgütü üyesine yapılması gereken muamele neyse mahkemelerin de yönetimlerin de hükümetlerin de bu muamelede bir ayrım veya ayrıcalık yapmaması önemlidir” diye konuştu.

Bakan Işık, terörün her türlüsüne gösterilmesi gereken tavrın aynı olduğunu vurgulayarak, şunları ifade etti:

“Terör, terördür, bunun arasında ayrım yapmamak gerekiyor. Bir de mahkemelerin terör örgütleriyle ilgili çok daha hassas ve dikkatli karar vermeleri gerekiyor. Hükümetlerin de müttefik dayanışmasının örneğini göstermeleri gerekiyor. Yunanistan, Türkiye ile NATO’da ittifak içerisindedir, NATO müttefikimizdir. Bizim Yunanistan hükümetinden beklentimiz kesinlikle bu FETÖ mensuplarının Türkiye’ye iadesiyle ilgili her türlü gayreti göstermesidir.”

“BUNDAN HERKES ZARAR GÖRÜR”

Söz konusu FETÖ üyelerinin iade edilmemesi durumunda Türkiye’nin bir hamlesinin olup olmayacağı sorulan Işık, “Bunların hepsi gerekli birimlerimizde değerlendirilir, gereken adımlar atılır. Burada teenniyle ama kararlılıkla hareket etmek durumundayız.” dedi.

Işık, FETÖ üyesi 8 askerin iade edileceğine yönelik daha önceki açıklamalar hatırlatılarak, Yunanistan’daki fikir değişikliğinin sebebinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

“ABD’de bu FETÖ liderinin konumundaki kişiyle ilgili de öne sürülen gerekçe aynı, yargı kararı, mahkeme kararı. Biz bu noktada özellikle ülkelerin çok daha yakın işbirliği yapmasının gerekli olduğunu ve mutlaka yapılması gerektiğini söylüyoruz. Burada eğer terör örgütleri arasında ayrım yapmaya giderse ülkeler, bundan herkes zarar görür. Çünkü terör, insanlığın ortak düşmanıdır. Burada terör örgütünün adının ‘A’, ‘B’, ‘C’ olması hiç değişmez. Terör örgütü terör örgütüdür, terörü bulaşan da bunun mutlaka bedelini ödemelidir. Dünyanın hiçbir yeri terör örgütü mensubu için rahat bir yer olmamalıdır.”

FETÖ’cü askerlerin avukatı Stavroula Tomara Yunanistan’ın kararından oldukça memnuniyet duyduğunu söyleyerek Yunanistan’ın 3 darbeci askeri Türkiye’ye iade etmemesi gerektiğini ve mahkemenin objektif davrandığını savundu.

FETÖ’cü 8 asker 15 Temmuz’daki darbe girişimini ardından helikopterle Yunanistan’ın Dedeağaç Havalimanı’na giderek sığınma başvurusunda bulunmuştu.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar