Sığınmacı Raporu Bugün Açıklanıyor

sığınmacılar

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre, AB Komisyonu’nun Türkiye ile sığınmacı anlaşmasının uygulanmasına ilişkin raporunu bugün açıklayacağı ve ayrıca sığınmacıların AB ülkelerindeki dağılımıyla ilgili olarak da bilgilendirme yapacağı bildirildi.

Açıklamada, AB Komisyonu’nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos tarafından yapılacak açıklamada, sığınmacı krizinde Avrupa’nın gösterdiği çabaları da anlatılacağı belirtildi. Brüksel’deki yetkililer, eylül ayında sığınmacı anlaşmasının uygulanmasında ilerleme kaydedildiğini ancak iltica prosedüründe ve konaklamada bir dizi iyileştirmenin gerekli olduğunu söylemişti. Türkiye ile AB arasında imzalanan sığınmacı anlaşması, mülteci statüsü verilmeyenlerin Türkiye’ye geri gönderilmesini, geri gönderilen her Suriyeli için de Türkiye’den yasal yollarla bir Suriyeli alınmasını öngörüyor.

AB, VİZE MUAFİYETİ SÖZÜ VERMİŞTİ

Avrupa Birliği, sığınmacı anlaşmasının uygulanması karşılığında Türkiye’ye 72 kriteri yerine getirmesi durumunda vize muafiyeti sağlanması sözü vermişti. Ancak AB, Türkiye’nin 4 kriteri yerine getirmediği için vize muafiyetine şimdiye kadar yeşil ışık yakmadı. Türkiye de vize muafiyeti sağlanmazsa sığınmacı anlaşmasının feshedileceği tehdidinde bulunuyor. Son dönemde Avrupa ve Türkiye arasındaki ipler gerilmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile AB arasında yürütülen tam üyelik müzakerelerinin dondurulmasını öngören karar metnini kabul etmesine sert tepki göstererek Avrupa Birliği’ni sığınmacılara sınırları açmakla tehdit etmişti.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar