Örümcekler Nasıl Çiftleşir

Bahis Siteleri
örümcekler çiftleşme

Kurdukları ağlar, sıra dışı yaratılışları  hemen herkesin biraz korku biraz da meraklı bakışlarının hedefi olan örümcekler, canlılığın devamı için gerekli olan ve üreme şekilleriyle de diğer canlılardan farklılık gösterirler. Üremenin başlangıcı olan çiftleşmek erkek örümceğin ölümüyle noktalanabilir. Katilini ise dişi örümcektir.

Erkek örümceklerin duyu algılayıcı ve tüylerle kaplı, ve çoğunlukla bacak sanılan ve ağız önünde yer alan duyu bacakları, dokunma, tat alma ve çevreyi koklayıp araştırma gibi görevlerinin Erkek öncelikle bir sperma ağı örerek üzerine bir damla sperma bırakır. Sonra ters dönerek sıvıyı çiftleşme organına bir şırıngaya çeker gibi çeker, dişisini aramaya koyulur.

Çoğu erkek örümceğin yaşamla ölüm arasındaki ince çizgisi de ve tam bu noktada başlayacaktır. Erkek örümcek  oranla daha büyük olan dişi örümcek, erkek için her zaman büyük bir tehdit oluşturur. Çünkü büyük bir ihtimalle, çiftleşme sırasında dişi örümcek erkek örümceği yiyecektir.

Bunu iyi bilen erkek örümcekler, dişilere açlıklarını unutturmak için olmadık ve ilgin hareketlere yaparlar. Kimilerine göre örümceğin sevgi dansı, kimilerine göre ölümle dans olarak kabul edilen bu hareketler ve sıçramaların yanında bazı erkek örümceklerin dişiye yaklaşmadan önce onlara yakaladıkları hediyeleri yani  böcekleri hediye eder ve böylece onların açlığı unuttuğunu düşünerek yaklaşırlar ve çiftleşme bittikten hemen kaçmak isterler.

Hem dişi arayışı, hem sevgi dansı hem de çiftleşmeyle  erkek örümceklerin büyük çoğunluğu, dişi örümcekler tarafından en yakında bulunan protein kaynağı olarak görülmeleri ve bu nedenle kaçmaya fırsat bulamadan dişi örümceğe yem olurlar.

Dişi örümcekler yumurtalarını ağlarıyla ördükleri kokon adı verilen torbalarda korurlar. Bir kokonda bazen binlerce yumurta olabilir. . Yaz sonlarında döllenen yumurtalar genellikle ilkbaharla birlikte yavru vermeye başlar. Yaz başında döllenen yumurtalar ise çoğunlukla 20 ile 60 gün içinde yavruların çıkmasını sağlayacaktır.

Dişi örümcekler kokon adı verilen torbalara büyük bir şefkat gösterseler de bazen onları yerler. Bu aynı zamanda torbadaki yumurtaların sağlıksız olduğunun işaret eder

Yazar Hakkında

Benzer yazılar