Kasım 18, 2018

Kışın Gezilecek 5 Ülke

Bahis Siteleri
toskana vadisi vektör

Kışın Gezilecek  5 Ülke

Kuzey Yarım küre soğuk havaya teslim olmaya başladı. Havalar artık  soğudu ve günler kısaldı ve yüzler asıldı ! Can sıkıcı dönem ne yazık ki başladı. Benim sevmediğim mevsim olan kış,  özellikle Güney Yarım küre’de Kuzey Yarım tam tersi. O güzel yerlerde, yaz gün yüzüne çıkmaya başladı, havalar ısındı, sahiller kalabalıklaştı. Bunu zaten hepimiz biliyoruz. . Bu mevsimin nasıl keyfini süreceğiz  yine planlar yapıp, hayallere dalmaya devam

mı edeceğiz.  Kış mevsiminde nereye gidilir ? Mevsimin kendine has güzelliği var da hangi mevsim hangi ülkeler güzeldir ?” diyenler için “Kış mevsimi” rotalarımı başlıyorum anlatmaya.

Agra-Tac Mahal-Hindistan

Agra-Tac Mahal-Hindistan

Moti Mescidi, İnc iCamisi,Oktagonal Kule ve diğer bölümler görülmelidir.

İtimad-ul Daula: Taj Mahal’e benzeyen yapıya “Baby Taj Mahal” denilmektedir. İran’lı soylu Mirza Bey’in türbesidir.

Ekber’in Kabri: Büyük Moğol Hükümdarı Ekber’in defnedildiği yerdir.

Ram Bagh: Bahçe mimarisinin en güzel örneklerinden olup, Moğol Hükümdarı Babür tarafından yapılmıştır.

Agra şehri Taj Mahal dışında hiç de hayal ettiğimiz gibi bir yer değil, yine üzücü insan manzaraları ile karşılaşıyoruz.

Los Angeles-ABD

Los Angeles-ABD

Melekler şehri. Los Angeles. Dünyanın sanat, müzik ve film başkenti. Aynı zamanda deniz-kum-güneş zenginliğine de sahip ABD eyalet en güzel şehirlerinde birisidir.  Santa Monika, Venice Beach, Malibu Plajı, Universal Studios, Six Flags, Hollywood, Beverly Hills, Westwood Village, Griffith Observatory (Gözlem Noktası), Çin Mahallesi görülmesi gereken yerlerden. Hatta 2-yfini3’er saat uzaklıktaki San Francisco ve San Diego şehirleri de mutlaka uğranması gereken duraklar.” Los Angeles mutlaka yapılması gerekenler neler ?” Hayatımda çocuklar gibi eğlendiğim ve hiç unutamadığım günlerden birisini yaşatan Universal Studios ve Six Flags eğlence parkları. Öylesine eğlenmiş, o kadar çok mutlu olmuştum ki, eğlence parklarındaki o devasa ride’larda çocuklar gibi çığlık çığlığa kaldığım günleri hala unutamıyorum. Pahalıdır. Baştan söyleyeyim. Ama sırt çantası ile gezenler için yazdığım öneriler dikkate alınırsa bir şekilde halledilebilir. Los angeles gezi rehberi yazılarıma bakabilirsiniz. ABD bizden vize ister.

Phuket Tayland

 

 

 Tayland. Vah Tayland. Fırsatım olsa yarın sabah ilk işim uçağa atlar, ve vize mize derdi olmayan bu sevimli topraklara bir an önce uçar ve giderim !  bu kadar çok seviyorum ?  deniz, kum, güneş ve tapınaklar, sokak yemekleri, adaları, maymunları, filleri ve kaplanlar. Ayrıca görülmesi gereken çok güzel şehirleri  var ; Koh Phangan, Koh Samui, Bangkok, Pattaya ve Chaing  Ama bu sefer Phuket’i anlatıcam. Phi Phi adası, Patong Beach ve James Bond adası mutlaka görmen gereken yerlerin başında gelmeli. Mai bunlardan sadece bir kaçı. Eğer vaktin kalırsa, mutlaka ama mutlaka yukarıda saydığım yerlere de geç derim. Günde 30-40 dolar yeterli olur. Ama, ne yazık ki  Eski sakinliğini ve ucuzluğunu kaybetmeye başladı. Yine de, hala gidilir. Gelmişken de, en az 2-3 hafta kalınmalıdır.

El Nido-Filipinler

El Nido-Filipinler

Tropik bitkileriyle harika manzaralar sunan adaları, bozulmamış ve  beyaz kumlu kumsalları, yağmur ormanları, doğa harikası ilginç yerleri, gelişmiş otel ve hizmet kültürü, her türlü yemeği bulabilme şansı veren en önemlisi belki de fiyatların ucuzluğu ile beni kendisine çekmişti. Ülkemize çok uzak olsa da gezilecek ve görülecek yerlerden bitanesidir.

Pattaya-Tayland

Pattaya-Tayland
Adalarda, Filipin Peso kurunun yüksek tutulduğunu biliyorum. Bir fırsatbulabilsem, Manila’nın yakın semtlerinden birine gidip, döviz bozdurup Filipin Pesosu almak istiyorum. Ama, ilk defa bir yolcunun
çantalarının ve ellerine verildiğini görüyorum. Bu nedenle havaalanından
çıkmak da sorunlu olacak.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar