En Zeki Seri Katil!! Ted Bundy

seri katil tunndy

24 Kasım 1946 – 24 Ocak 1989) ABD’li seri katil ve tecavüzcü. 1974 ve 1978 yılları arasında, ABD’nin çeşitli yerlerinde çok sayıda genç kadını öldürmüştür. Kurbanlarının kesin sayısı bilinmeyen Bundy, 10 yılı aşkın inkâr süreci sonunda, 30’dan fazla cinayet işlediğini itiraf etmiştir. Bundy, sıklıkla Amerikan seri katillerinin öncül örneği olarak kabul edilir. Gerçekten de seri katil terimi ilk defa onu tanımlamak için ortaya atılmıştır.

Cinayetleri

Ann Rule ve eski dedektif Robert D. Keppel’e göre Bundy ilk cinayetini ergenlik yıllarında işlemişti. Tacomalı 8 yaşında bir kızın yok olması olayı. Bundy o yıllarda henüz 15 yaşındaydı. Kayıtlara geçen ilk cinayetini ise 1974 yılında 27 yaşındayken işledi.

4 Ocak 1974’te gece yarısından kısa süre sonra Washington Üniversitesi öğrencisi 18 yaşındaki Joni Lenz’in bodrum katındaki yatak odasına kilitlenmemiş pencereden girdi. Uyuyan kızı levyeyle ağır biçimde dövdü. Daha sonra çelik değnekle cinsel saldırıda bulundu. Ertesi gün yatağında kanlar içinde yatarken bulunan Lenz ölmedi, fakat kalıcı beyin hasarı oluştu.

Sonraki kurbanı Washington Üniversitesi son sınıf öğrencisi Lynda Ann Healy oldu. 31 Ocak 1974 tarihinde Bundy, Healy’nin odasına girdi. Kızı tekmeleyerek bayılttıktan sonra kot ve bluz giydirdi, bir çarşafa sardıktan sonra taşıdı. Healy’nin kalıntıları bir yıl sonra doğu Seattle dağlarında bulundu. Kabul edilen ilk cinayeti budur.

1974`ün Ocak ve Haziran ayları arasında Washington bölgesinde en az sekiz genç kadını daha takip edip öldürdü. Çekici olmasının yanı sıra ufak değişikliklerle görünüşünü ciddi biçimde değiştirebiliyordu, bu özelliğinden dolayı zaman zaman bukalemun olarak anılmıştır.

1974 sonbaharında Hukuk Fakültesine başvurmak için Salt Lake City’ye gitti, cinayetlerine orada devam etti. Ekim ayında 17 yaşındaki Melissa Smith’e tecavüz etti ve boğdu. Ceset dokuz gün sonra bulundu.

Bir başka kurban gene 17 yaşındaki Laura Aime oldu. Aime, 31 Ekim akşamı Cadılar Bayramı kutlamaları sırasında kayboldu, yaklaşık bir ay sonra ırmak kenarında bulundu.

İlk dava ve Bundy’nin kaçışları

Utah’ta 8 Kasım 1974 tarihinde Murray’daki bir alışveriş merkezinden çıkan Carol DaRonch’a polis kılığında yaklaşan Bundy, arabasının zorlandığını ve bir şeyin kayıp olup olmadığına bakması gerektiğini söyledi. Carol arabasını kontrol etti ve bir sorun olmadığını söyledi fakat sözde polis Bundy, karakola gelip rapor çıkarmasında yardımcı olması gerektiğini söyledi. Carol, Bundy’nin Volkswagen Beetle arabasına bindi, fakat hemen sonra bir kuşkuya kapılarak kendini arabadan attı, polise giderek Bundy’nin ve arabanın eşgalini verdi.

16 Ağustos 1975’te VW Beetle marka araba bulundu ve Bundy yakalandı. Carol, Bundy’yi teşhis etmekte zorlanmadı ve 1 Mart 1976’da, DaRonch`u kaçırmaktan suçlu bulunan Bundy 15 yıl hapis cezası aldı. Dedektifler, seri cinayetler hakkında Bundy’den kuşkulanıyorlardı, fakat henüz ortada bir delil yoktu.

7 Haziran 1977’de cinayet davası için Pitkin County, Colorado’ya nakledildi. Dava arasında kütüphaneyi görmesine izin verildiği zaman ikinci katın penceresinden atlayarak kaçtı. Bu düşüş Bundy’nin iki ayak bileğine de zarar verdi, bu yüzden fazla uzaklaşamadı ve bir hafta sonra yakalandı. Hapiste duruşmayı beklerken tekrar kaçtı. Bulduğu bir demir testere ile hücresinde büyük bir delik açarak 30 Ekim 1977’de kaçmayı başardı, bir araba çalarak yola koyuldu.

Florida’ya gidişi

Kaçtığı gece, hapishane ziyaretleri sırasında arkadaşlarından aldığı 500 dolarla Chicago’ya tek gidişlik bilet aldı. Daha sonra bulduğu bir trenle Michigan’a gitti ve burada bir araba çaldı. Arabayı Atlanta’da terk ederek Tallahassee, Florida’ya giden bir otobüse bindi. Ocak 1978’de uyuyan iki kadını sopayla döverek öldürdü, iki kızı da ciddi biçimde yaraladı.

9 Şubat 1978’de Lake City Florida’ya gitti. 12 yaşındaki Kimberly Leach’i kaçırarak öldürdü. Kimberly onun son kurbanı oldu. 15 Şubat’ta Pensacola, Florida’ya giderken polis tarafından arabası durduruldu. Kullandığı VW’nun çalıntı olduğu anlaşıldı ve Bundy tutuklandı. Kısa sürede kim olduğu anlaşılarak Miami’ye gönderildi.

Mahkûmiyeti ve idamı

İkinci defa başlayan dava süreci 25 Haziran 1979’dan 29 Temmuz’a kadar sürdü. Savunma avukatları verilmesine rağmen Bundy savunmasını kendisi yaptı. Suçlu bulunduktan sonra hakim Edward Cowart tarafından ölüme mahkûm edildi. Duruşmalar sürerken Carole Ann Boone ile mahkeme salonunda evlendi. Duruşma ve hapis boyunca yüzlerce kadın hayranından mektup aldı.

Yargıç Edward Cowart idam kararını açıklarken şunları söyledi:

“İdamınıza karar verilmiştir, ölene kadar vücudunuza mevcut sistemle elektrik verilecektir. Genç adam, kendinize iyi bakın. Bunu samimi olarak söylüyorum, kendinize iyi bakın. Şu anda yaşadığımız gibi, bu mahkeme salonunda insanlığın tamamiyle heba edildiğine tanık olmak bu salondakiler için trajedidir. Zeki, genç bir adamsınız. İyi bir avukat olabilirdiniz, arkamda çalıştığınızı görmek beni mutlu ederdi, fakat ortak, yanlış yoldan gittiniz. Kendinize iyi bakın. Size karşı düşmanlık beslemiyorum, bunu bilmenizi isterim. Kendinize iyi bakın.”
Ekim 1982’de karısı Boone bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Fakat Boone daha sonra boşandı, kızının ve kendisinin soyadını değiştirdi.

Yıllar içinde Bundy, Florida Devlet Hapishanesi’nde ölüm sırasını bekledi. Sık sık FBI ajanlarının ziyaretine uğradı. Özel ajan Hagmaier’e birçok itirafta bulundu, daha sonra onu en iyi arkadaşı olarak tanımlayacaktı. Birçok cinayeti anlattı, onlarca faili meçhul cinayetin çözülmesinde yardımcı oldu.

1984 yılında dedektif Robert Keppel, Bundy’ye Green River katili araştırmasında yardımcı olması teklifinde bulundu. Keppel ve diğer dedektif Dave Reichert Bundy ile çeşitli görüşmeler yaptı. Keppel ve Dave bu görüşmelerin işe yaradığını, çözülemeyen cinayetlerin detaylarını Bundy’den öğrendiklerini söylediler.

İdam edilmeden bir gün önce, Dr. James Dobson’la (Hristiyan bir kurum olan Focus on the Family’nin başkanı), Bundy ile televizyon röportajı yaptı. Bundy, şiddet içerikli pornografi tüketiminin kendisindeki şiddetin şekil ve tarzını belirlemeye yardımcı olduğunu, böylece ‘tanımlanamayacak kadar korkunç bir davranışa’ yönlendirdiğini iddia etti. Aynı zamanda medyadaki şiddetin, ‘özellikle sekse bulandırılmış şiddetin’, gençleri ‘yeni Ted Bundy`ler yaratmaya ittiğini’ söyledi. Hagmair’e göre Bundy son günlerinde intiharı düşündü fakat bundan vazgeçti.

İdam günü sabahı biftek, tavada yumurta ve patates yedi, kahve içti. Gardiyanlardan alınan bilgiye göre, hazırlık için hücresinden zorla çıkarıldı.

23 Ocak 1989 günü, saat 7:06’da Bundy Elektrikli sandalyede, Kimberly Leach cinayetinden idam edildi. Son sözleri, “aileme ve arkadaşlarıma sevgilerimi iletmenizi istiyorum.” oldu. 2.000 volt elektrik vücudunda iki dakikadan kısa bir süre gezdi. 7:16’da öldüğü açıklandı. Yaklaşık 2.000 kişi bu idamı kutlayarak, şarkı söyledi dans etti ve yürüyüş gerçekleştirdi. Ayrıca cezaevinin karşısında havai fişekler patlatıldı. Bundy’nin cesedini taşıyan beyaz cenaze arabası cezaevinden ayrıldıktan sonra yüksek sesle alkışlandı. Ted Bundy cesedi Gainesville’de yakıldı ve külleri vasiyeti uyarınca Washington State Cascade Range’da açıklanmayan bir yerde dağıtıldı.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar