Kasım 15, 2018

Bugün Piyasaların gözü Para Politikası Kurulu’nda

Bahis Siteleri
Bugün Piyasaların gözü Para Politikası Kurulu'nda

Türk Lirası karşısında Dolar’ın ABD’de başkanlık seçimini Donald Trump’ın kazanmasıyla başlayan yükselişin geçen hafta hız kazanması, gözlerin Bu gün gerçekleşen Para Politikası Kurulu’na (PPK) çevrilmesine neden oldu.

Ekonomistler, TCMB’nin atacağı olası adımlar konusunda farklı tahminlerde bulunuyor. Bazı ekonomistler ise bir hafta vadeli repo faiz oranında artış olacağı, bazıları ise faizlerde bir değişiklik beklemiyorlar. Bazı ekonomistler de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının döviz satım ihalelerinin tekrar başlayabileceği düşünüyorlar.  Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, Dünya’da küresel gelişmelerin ABD başkanlık seçimi sonrası finansal piyasalarda belirsizliği artırdığını belirtti.

ABD’de kamu harcamalarının devreye gireceği beklentisinin devlet tahvillerinde satışla sonuçlandığını ve piyasa faizlerinin hızla yükseldiğini söylediler. Bora Tamer Yılmaz, dolar bazlı faizlerin artmasının maliyetleri kompanse edebilmesi için yerel para birimi cinsi faizlerin de artışını beraberinde getirdiğini ifade ederek, şu anki mevcut şartlarda piyasadaki oynaklık durulmadan Merkez Bankasının yeni bir faiz hamlesine girmesini beklemediklerini düşündüklerini söylediler.

Bora Tamer Yılmaz “Öncelikle geçen yıl ağustos ayında ilan edilen sadeleşme sürecinin tamamlanmasını beklediklerini dile getirirken şunları kaydetti: “Ekonomide çıktı açığı bulunan bir dönemde faiz artırımı, talep koşullarını daha fazla baskılayabilir. Bununla birlikte dövizdeki artış eğiliminin de eşiklerini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Eğer dövizdeki hareket reel ekonomik istikrarı etkileyici seviyelere ulaşırsa bu durumda dövizi sakinleştirmek için Merkez Bankası kendi araç seti dahilinde adımlar atmayı tercih edebilir.”

ACABA FAİZ ARTTIRIMI OLUR MU?

Odeabank Ekonomik Araştırma ve Stratejik Planlama Direktörü Ali Kırali de küresel piyasalardaki mevcut eğilimlerin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek yıl daha önceden fiyatlanandan daha agresif bir artırım patikası izleyebileceğine işaret ettiğini söyledi. Kırali, ABD’deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının küresel ölçekte paradigma değişikliğini beraberinde getirdiğini, yeni başkanın seçim vaatlerini yerine getirmesi halinde ABD’de büyüme ve enflasyonun orta vadede hız kazanabileceğini ifade etti. Küresel ekonomide yeni bir olumsuz şok yaşanmaması durumunda Fed‘in gelecek yıl daha fazla sayıda faiz artırımına gidebileceğini, bu nedenle 2017’de küresel koşulların da geçen yılki kadar destekleyici olmayabileceğini belirten Kırali, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının gerek kurlardaki hareket gerek se enflasyon görünümünü etkileyen faktörleri göz önünde bulundurarak bir takım adımlar atabileceklerini düşündüklerini söyledi.

 

Yazar Hakkında

web design and web developer. seo expert.

Benzer yazılar