Kasım 19, 2018

Başbakan Yeni Anayasa İçin Tarih Verdi.

Bahis Siteleri
Yeni Anayasa Değişikliği için Tarih Verildi.

T.C. Başbakanı Sayın Binali Yıldırım yeni anayasa için tarih verdi. Başbakan Binali Yıldırım Anayasa değişikliği konusun’da netleşen bazı noktaları anlattı ve süreçle ilgili tarih verdi.

Şimdilik 15 maddelik değişiklik teklifinin ocak ayı sonunda meclis gündemine gelmesi bekleniyor, mart sonunda ise referanduma gidilmesi bekleniyor. Sayın Başbakan Binali Yıldırım MHP ile müzakeresi devam eden yeni Anayasa teklifinin ayrıntılarını ilk kez paylaştı.

Dün Akşam TRT Haber’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım geçici maddelerle birlikte 15 maddeden oluşması beklenen ve bu teklifin meclis takviminin nasıl olacağını anlattı. Sayın Başbakan Yıldırım bu teklifin Meclis serüveni için ocak ayı sonunu ve referandum için ise mart sonunu işaret ettiğini bildirdi.

Sayın Başbakan Yıldırım, “Çok kısa sürede günler mesafesinde bir mutabakata varacağız ve bu teklif Meclis’e gelecek. Sonra Genel Kurul’a gider. Referandum için yasal süre 60 gün, diyelim mart sonu yapacağız. Ocak ayı sonuna kadar Meclis’teki çalışmaları tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Sayın Başbakan Binali Yıldırım hükümet sisteminin adının da MHP ile mutabakat sonucu belirlendiğini anlatarak, “Sistemin adı cumhurbaşkanlığı” dedi.

Sayın Başbakan Yıldırım Anayasa teklifinin önce Meclis ardından referandumda kabul edilmesinin ardından ilk seçimin 2019’da yapılacağını söyledi.

Sayın Başbakan Yıldırım, “Milletvekili seçimi ile cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte 2019’da yapılacak. 2019’dan sonra fiilen yüzde yüz cumhurbaşkanlığı sistemi uygulanacak ve bu arada geçiş süreci tamalanacak. Yüzlerce binlerce mevzuat değişecek” şeklinde konuştu.

Yazar Hakkında

web design and web developer. seo expert.

Benzer yazılar