Kasım 17, 2018

AK Parti ve MHP MGK’nın kaldırılması konusunda uzlaştı

Bahis Siteleri
akp ve mhp uzlaştı

AK Parti ve MHP, tamamı 38 maddeden oluşan, ancak bunun sisteme ilişkin 12 maddesini referanduma götürmeye dayalı müzakere sürecinde ilk aşamada 4 maddede pürüzle karşılaştı.

Cumhurbaşkanı aynı zamanda partisinin genel başkanı olması, Cumhurbaşkanı yasaları veto etmesi halinde Meclis’in yeniden çıkarması için gereken oran, Cumhurbaşkanı yapısal düzenlemelerle ilgili yürütmeyle ilgili kararname çıkarması, Cumhurbaşkanı ve bakanların Yüce Divan’a sevki için gerekli oy oranı… Bir de yedek milletvekilliğ. Bunun dışında Başbakan ve Bakanlar Kurulu’nun sistem dışına çıkması, MGK’nın kaldırılması konularında uzlaşı sağlandı. En son dün gece yarısı biten görüşmede oranlarda her iki taraf da esneme sağlayınca bir noktada buluşuldu.

‘BAŞBAKAN 2019’A KADAR GÖREVİNİ SÜRDÜRECEK’

Müzakerelerde değişikliklerden hangisinin hemen yürürlüğe gireceği, hangilerinin geçiş dönemi sonrası 2019’da devreye konulacağı da belirlendi.  Başbakan buna göre 2019’a kadar görevini sürdürecek. ‘Cumhurbaşkanı varsa partisiyle ilişkisinin kesileceğine’ ilişkin hüküm de metinden çıktı; ancak Cumhurbaşkanı  partisinin aynı zamanda genel başkanı olmasına dönük uygulamanın 2019 sonrasına kalması hedeflendi. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı büyükelçileri atarken ABD’de olduğu gibi TBMM’nin onayına sunması ise hemen yürürlüğe girecek hükümler arasında sayıldı.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar