3 Yıllık Dolar Tahmini Açıklandı

dolardaki yükseliş nasıl olacak

Bugün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamalarına göre Orta Vadeli Program’da (OVP) doların bu yıl ortalama 3 TL olacağının beklendiği hesaplanıyor dedi.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in bugünki açıklamalarından satır başları, bugün 2016-2018 yıllarında ilişkin Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan hedefleri açıkladı. Bugün Resmi Gazete’de de yayımlanan rakamlara göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) bu yıl 2.2 trilyon TL, 2017’de 2 trilyon 489 milyar TL, 2018 yılında ise 2 trilyon 770 milyar TL olacak. Dolar bazında GSYH 2016 yılı için 736 milyar dolar, 2017 için 796 milyar dolar, 2018 için 854 milyar dolar olarak gerçekleşmesi bekleniyor diye açıklama yaptı.

Gelişmekte olan Avrupa piyasaları ile para birimleri arasında, Rusya para birimi rublenin petrol fiyatlarındaki toparlanmaya paralel olarak diğer para birimlerine karşı en çok değer kazanan para birimi olduğu vurgulanmaktadır.

Böylece Türk lirasının geçtiğimiz ay boyunca hafif değer kazandığı ve TL’nin istikrar kazanmasıyla daha geniş para politikası beklentilerinin beslendiği belirtilmiştir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ‘nın bu ay ki toplantısında koridorun üst bandında faiz indirimine gittiği hatırlatıldı.

Yazar Hakkında

web design and web developer. seo expert.

Benzer yazılar